top of page

Glazba u trudnoći

uto, 02. ožu

|

Brtonigla

riprema za dijete jedno je od najljepših stvari, ali sa sobom može donijeti i prirodnu anksioznost za mnoge buduće mame. Dvije od deset žena iskusit će problem mentalnog zdravlja tijekom trudnoće ili prve godine nakon rođenja djeteta.

Registration is Closed
See other events
Glazba u trudnoći
Glazba u trudnoći

Orario & Sede

02. ožu 2021. 17:30 – 18:30

Brtonigla, Nova Vas 32, 52474, Brtonigla, Croatia

L'evento

GLAZBENA TERAPIJA za sve trudnice

Priprema za dijete jedno je od najljepših stvari, ali sa sobom može donijeti i prirodnu anksioznost za mnoge buduće mame. Dvije od deset žena iskusit će problem mentalnog zdravlja tijekom trudnoće ili prve godine nakon rođenja djeteta.

Glazbena terapija pokazala se učinkovitim sredstvom za smanjenje stresa i anksioznosti kod pacijenata s raznim, primjerice, kardiovaskularnim bolestima (Bradt, Dileo, & Potvin, 2013) i vraća se dugoj tradiciji liječenja depresije (Heise, Steinberg, & Himmerich, 2013). Što se tiče glazbene terapije u programima psihološke prevencije i psihijatrijske skrbi, čini se da principi emocionalne regulacije igraju presudnu ulogu (Moore, 2013).

Glazbena terapija tijekom trudnoće

Glazbeni terapeut i podržavajuća grupa tijekom trudnoće može dati izuzetno pozitivne rezultate po pitanju majke, same trudnoće i djeteta.

Prvenstveni fokus je na majku i njene potrebe. Glazbeni terapeut može pomoći smanjiti razinu stresa i bilo koje druge neugodne emocije koju majka doživljava u vezi sa svojom trudnoćom. Nadalje, terapeut pomaže majci da postane svjesnija svoje trudnoće i proizvesti istinsko prihvaćanje procesa kroz koji prolazi. Nakon 14 tjedana, fetus može čuti zvukove koji se stvaraju u maternici. Nakon još 6 tjedana, beba može čuti i zvukove iz vanjskog svijeta. Ovo je razdoblje kada se veza između roditelja i djeteta može produbiti. Cilj glazbene terapije tijekom trudnoće je izraziti ljubav, prihvaćanje, mir – osjećaje koji će imati pozitivan učinak na djetetov razvoj. Istraživanja ukazuju da glazbena terapija kod nekih žena može umanjiti simptome prenatalne anksioznosti, što zauzvrat može koristiti zdravlju njezina djeteta. Za razliku od tradicionalne psihoterapije gdje ljudi razgovaraju o svojim problemima, glazba i druge ekspresivne umjetničke terapije pomažu ljudima koji se bave problemima mentalnog zdravlja, uključujući depresiju, poremećaje prehrane, post-traumatični stresni poremećaj, te ostalih dijagnoza. Glazbu koristimo kao medij između sudionika i terapeuta. Ona nam pomaže da se izrazimo, osvjestimo i prihvatimo određenu situaciju, a zatim o njoj i razgovaramo.

Glazbene intervencije mogu uključivati:

· Glazbenu improvizaciju (nije potrebno nikakvo glazbeno predznanje)

· Pjevanje pjesama

· Slušanje glazbe

· Vođenu imaginaciju

· Pisanje pjesama (songwriting)

· Likovnu ekspresiju

· Ples i pokret

· Dramsku ekspresiju

· Razgovor

Glazbena terapija pruža priliku za:

· Smanjite i upravljajte razinom stresa tijekom trudnoće

· Izraziti emocije i stanja

· Povećajte pozitivne misli i osjećaje prema nepoznatoj budućnosti

· Povezat se sa sobom i izrazit se na autentičan način

· Vezat se sa djetetom tijekom trudnoće

· Pospješit djetetov san nakon rođenja

Glazbene terapije se odvijaju u manjoj grupi do 5 članova. Cijena po dolasku je 70 kn.

Prijavit se mogu sve trudnice, nevezano u kojem su mjesecu trudnoće. Trajanje glazbene terapije dogovara se naknadno sa sudionicima. Obavezne prijave putem linka: https://forms.gle/G9hx7bWceTTWLduW9

Također, glazbeno predznanje je sasvim nebitno, zapravo što manje znate i što ste manje opterećeni „znanjem“, to bolje.

Condividi questo evento

bottom of page